ČNB vydala stručné vyjádření k ICO a pokoutnému investování

ČNB publikovala začátkem tohoto týdne vyjádření k regulaci investičních fondů a initial coin offering (dostupné zde).

Initial coin offering (ICO) je způsob získávání finančních prostředků od investorů z řad veřejnosti prostřednictvím internetu nebo sociálních sítí, kdy investor za peníze nebo (častěji) za virtuální měnu (např. bitcoin nebo ether) získává token, jehož „obsahová náplň“ se velmi různí a odpovídá podmínkám obsaženým v tzv. white paper. Tím se rozumí návrh smlouvy, který osoba shromažďující finance prostřednictvím ICO (běžně se v této souvislosti mluví o „emitentovi tokenu“, angl. token issuer) předem investorům zpřístupní a který investor získáním tokenu akceptuje.

Jakkoli ČNB nikoli překvapivě uzavírá, že zákaz shromažďovat majetek od veřejnosti mimo povolené zákonné struktury (zejména investiční fondy) dopadá i na případy, kdy by takové shromažďování probíhalo pomocí tokenů, neodpovídá již na mnohem zajímavější a palčivější otázky. Například, jaké tokeny budou považovány za tokeny, jejichž veřejné nabízení lze za pokoutné kolektivní investování považovat.

Aktuálnosti právních otázek kolem ICO, tokenů a kryptoměn jsme si vědomi. Proto na platformě České fintechové asociace pořádáme k těmto tématům seminář „ICO a kryptoměny z pohledu práva a regulace“, na který si vás tímto dovolujeme pozvat. Seminář bude mimořádně otevřen široké (odborné veřejnosti).

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *