Evropská komise vydala sérii legislativních návrhů regulujících virtuální majetek a poskytování služeb za pomocí tržních infrastruktur fungujících na bázi DLT. Přijetím návrhů má dojít k zavedení jednotného právního přístupu k tomuto fenoménu a tím i k vytvoření jednotného vnitřního trhu kryptoaktiv.
„Budoucnost financí je digitální,“ komentuje Valdis Dombrovskis, výkonný místopředseda Evropské komise. „Inovativní jednotný trh digitálních financí bude přínosem pro Evropany a klíčem k hospodářskému oživení Evropy, jelikož spotřebitelům nabídne lepší finanční produkty a společnostem otevře nové možnosti financování.“
Evropská komise v rámci kompetence Unie přijímat opatřením ke sbližování právních předpisů členských států publikovala na konci září legislativní balíček, jenž se skládá ze čtyř návrhů – nařízení o trzích krypto-aktiv (MiCA), nařízení pro tržní infrastrukturu vedenou na DLT (DLT nařízení), nařízení o odolnosti digitálního provozu (DORA) a směrnice upravující unijní legislativu v oblasti finančních služeb (změnová směrnice).
S výjimkou změnové směrnice budou nová legislativní opatření přijata ve formě nařízení, což znamená, že jakmile Rada a Evropský parlament provedou případné změny a návrhy schválí, ve všech 27 členských státech vznikne od uvedeného dne povinnost se těmito nařízeními řídit.
Navrhovaný právní rámec umožní fungování trhů s kryptoaktivy, tokenizaci (tzn. převedení určitého aktiva do digitální podoby, jehož hodnota je vyjádřena ve formě tokenu) některých tradičních finančních aktiv a rovněž širší možnosti využití technologie DLT především v odvětví finančních služeb.