FINREG PARTNERS / Tým

Ondřej Mikula

partner
Ondřej Mikula partner

Ondřej Mikula je advokátem a zakládajícím partnerem advokátní kanceláře FINREG PARTNERS. Specializuje se na oblast regulace finančních a investičních služeb, FinTech a AML/CFT, blockchain a STO, bankovnictví a finance, kapitálové trhy, včetně emisních dluhopisů a jiných cenných papírů, korporační právo a M&A.


Před založením kanceláře FINREG PARTNERS působil mnoho let v jedné z největších českých advokátních kanceláří Kocián Šolc Balaštík, kde poskytoval poradenství při významných tuzemských i přeshraničních emisích dluhopisů a jiných (hybridních) investičních nástrojů a v souvislosti s rozsáhlými úvěrovými a korporačními transakcemi. Podílel se také na implementaci klíčové legislativy v oblasti finančních služeb (zejména MiFID II nebo MCD) u českých bank a dalších subjektů finančního trhu.

Ondřej je spoluautorem řady známých právních publikací v oblasti regulace finančního trhu, včetně jediného aktuálního komentáře k zákonu o investičních společnostech a investičních fondech (ZISIF) nebo pasáží o cenných papírech v komentáři k občanskému zákoníku. Pravidelně se věnuje též lektorské a přednáškové činnosti. Přednáší témata týkající se právních aspektů FinTechu (včetně kryptoměn a blockchainu) na právnické fakultě Masarykovy Univerzity v Brně.

Vzdělání

Právnická fakulta Masarykovy Univerzity, Brno

Právnická fakulta, University of Copenhagen, Kodaň

Jazykové dovednosti

angličtina, francouzština

Členství

Česká advokátní komora

Klíčové publikace

Komentář k občanskému zákoníku (C. H. Beck, 2017)

Komentář k zákonu o investičních společnostech a investičních fondech (Wolters Kluwer, 2015)

Proč podle českého soukromého práva nelze uvažovat o (ICO) tokenech jako cenných papírech (prof. JUDr. Jan Dědič, Mgr. Ing. Jan Šovar, Mgr. Ondřej Mikula, 2018)

Související příspěvky

Licence umožňuje umisťování dluhopisů pro účely crowdfundingu vydaných korporátními emitenty, jakož i přijímat a předávat pokyny investorů týkajících se takových dluhopisů. V České republice se veškeré dosud udělené povolení v oblasti crowdfundingu týkaly umožnění poskytováním úvěrů.
Další cenné papíry
Investování prostřednictvím „nelicencovaných správců“, známých také jako „minifondy“, „alternativní fondy“ či hovorově „patnáctky“, je poměrně oblíbená forma investování a počet těchto správců v minulosti rok od roku rostl.
30. prosinec se stává důležitým datem pro všechny subjekty poskytující služby spojené s virtuálními aktivy. Co se mění? Nová pravidla na obzoru: Subjekty, které nemají živnostenské oprávnění na "Poskytování služeb spojených s virtuálním aktivem", nebudou brzy oprávněny poskytovat služby spadající pod nařízení MiCA (např. provoz kryptosměnáren nebo obstarávání...