V České republice v současnosti vzniká řada crowdfundingových platforem, které umožňují široké veřejnosti investovat např. do pražských bytů i drobné částky se stabilním výnosem. Příspěvek pro Newsletter Magazínu ESTATE připravil Ondřej Mikula.
I v roce 2021 je podle advokátní kanceláře FINREG PARTNERS stále trendem zakládání nemovitostních investičních fondů. Kromě výrazného růstu cen realitních investičních aktiv je to dáno především přetrvávajícími příznivými daňovými podmínkami (zvýhodněné 5 % zdanění příjmů), jakož také vysokým zájmem tuzemských investorů.
Právní úprava v České republice dnes poskytuje široké možnosti, jak si lze vhodně přizpůsobit investiční strukturu realitního fondu. „Bez ohledu na uvedené je zapotřebí rozlišovat, zda jde o fond regulovaný, nebo ne. Pro zodpovězení této otázky je klíčové, zda chcete shromažďovat investice od veřejnosti. Pokud to není záměrem, lze vytvořit nemovitostní nebo jinou investiční strukturu jako běžnou obchodní společnost. V takovém případě ale nedosáhnete například na pětiprocentní zvýhodněné zdanění nebo na možnost založit formu SICAV.“ říká Jan Šovar, partner advokátní kanceláře FINREG PARTNERS.
Dluhopisové programy nemovitostních fondů
Do nemovitostních investičních fondů je v České republice navíc možné investovat nejen skrze vlastnictví investičních akcií, ale také prostřednictvím dluhopisů, které nyní řada nemovitostních fondů vydává. „Dluhopisové programy představují z druhé strany zajímavou možnost pro developery a zakladatele investičních fondů, jak získat další financování pro realizaci nemovitostních projektů“ míní Ondřej Mikula z FINREG PARTNERS.
Realitní crowdfunding
Horkou novinkou v oblasti realitního investování je pak tzv. investiční crowdfunding. V České republice v současnosti vzniká řada crowdfundingových platforem, které umožňují široké veřejnosti investovat např. do pražských bytů i drobné částky se stabilním výnosem. Tento trend jde ruku v ruce zejména s chutí mladé generace vybírat si k investici konkrétní aktivum, jakož také s apetitem investorů mít co nejširší spektrum možností, kam své peníze investovat.
Jak však podotýká Jan Šovar, „investiční platformu je potřeba zejména správně nastavit z hlediska možných dopadů regulace. Pamatovat je přitom třeba také na to, že crowdfundingové platformy budou podléhat nové regulaci nařízení EU, které vejde v platnost ještě na podzim tento rok“.