Advokáti z FINREG PARTNERS opět po roce poskytli obsáhlý rozhovor pro speciální vydání magazínu ESTATE věnované financím a investicím. Tentokrát odpovídali zejména na otázky týkající se narůstající regulace a změn, způsobených rozvojem v oblasti digitálních technologií, kterým svět finančních služeb v současnosti čelí.
Z rozhovoru vybíráme:
ESTATE: Vaše společnost vznikla v roce 2018, odvětví fintechu ale roste poměrně rychlým tempem, kam se za tu dobu posunul fintechový sektor v České republice a ve světě?
Ondřej Mikula: Celosvětově se fintechový sektor za tu dobu určitě výrazně posunul. Jako ostatně u všech digitálních inovací, i zde byla významným akcelerátorem pandemie SARS-CoV-2. Potřeba dát přednost online jednání s klientem před osobním setkáním udělala své. Rozvinul se i sektor kryptoměn a jiných virtuálních aktiv. Domníváme se, že do budoucna bude tento segment nabývat na významu. Myslíme si, že pozitivní vliv zde bude mít i nová rozsáhlá regulace, která se v současnosti připravuje na evropské úrovni. Fintechová scéna se určitě rozvíjí i u nás. Vidíme to u spousty našich klientů. Byť tyto společnosti často naráží na problémy spojené s regulací nebo třeba dlouhým a hlubokým licenčním procesem u České národní banky, ukazuje se, že s vhodným přístupem lze tyto překážky úspěšně překonat. Stále jsou v kurzu fintechové společnosti zabývající se platebním stykem, ale v současnosti nabývá na významu zejména sektor tak zvaného crowdfundingu. Tento trend jde ruku v ruce s náladou nové generace investorů, kteří preferují investovat do konkrétního aktiva, které si sami vyberou.
ESTATE: Změnila podle vás pandemie typ či poměr investic, do kterých je v současné době vhodné uložit peníze?
Jan Šovar: Pandemie a následná reakce jednotlivých států podstatně pomohla akciovému trhu na úkor trhu dluhopisového. Zároveň došlo, z velké části díky mobilním aplikacím, k masivnímu nárůstu počtu malých investorů s velkou tolerancí k riziku. Pravděpodobně největší trend posledních let však představuje robotické investování do ETF fondů, které těží především z enormního růstu na akciových trzích a tradičně velmi nízkých nákladů této formy investování.
Mimo jiné jsou vaší specializací i kryptoměny a další digitální aktiva. Jak velký potenciál v těchto inovativních investicích vidíte?
JŠ: Kryptoměny, a především aktuálně se rozvíjející části tohoto odvětví, jako například DeFI či NFTs, pro nás představují zajímavý pohled na to, jak by svět financí vypadal, kdyby nebyl absolutně nijak regulovaný, přičemž nepochybně jde o odvětví, ve kterém lze dosahovat působivého zhodnocení. To je však vykoupeno jistými rizikem technickým a tržním, a konec konců i regulatorním. To poslední riziko by mohlo být výrazně umenšeno přijetím nové evropské regulace kryptoměn a digitálních aktiv, což by mohlo tyto hodnoty současně více otevřít i široké investorské veřejnosti, podobně jako je tomu například u akcií.
Jaké jsou ve vašem oboru aktuálně trendy v rámci inovací v právních službách? Jak moc se nejrůznějším trendům přizpůsobujete?
OM: Obecně vnímáme, že i na poskytování právních služeb poměrně intenzivně dopadla pandemická situace, která prakticky vymazala většinu osobních schůzek a přesunula podstatnou část kontaktu s klientem do online světa. To však pro nás nebylo novinkou, již před touto krizí jsme byli schopni se klientům v komunikaci s nimi přizpůsobit tak, aby poskytování právních služeb bylo pro ně co nejefektivnější. Samozřejmě při zachování maximální důvěrnosti a ochrany před zneužitím citlivých údajů. Z hlediska širších trendů v právních službách je to nepochybně zájem klienta na poskytování opravdu komplexních právních služeb. Nesmírně důležitá je schopnost z hlediska znalostí přesáhnout limity čisté právničiny a rozumět byznysu klienta, jakož i technologickému pozadí. To si dobře uvědomujeme a klademe na to v naší kanceláři velký důraz. Proto řada členů naší kanceláře má cenné zkušenosti z oblasti IT a o technologie, zejména v oblasti financí a investic, se intenzivně zajímají, a to i mimo práci jako takovou.
Celý rozhovor pro magazín ESTATE naleznete zde:
https://www.estate.cz/public/lifestyle/jan-sovar-a-ondrej-mikula-segment-kryptomen-a-virtualnich-aktiv-bude-nabyvat-na-vyznamu