Právní okénko: Evidence skutečných majitelů

Dnes mimořádně monotematicky k problematice evidence skutečných majitelů. Vybíráme z otázek, na které se nás nejčastěji ptáte při rozmanitých příležitostech. Celý příspěvek je k dispozici zde.

Z textu vybíráme:


Co to je evidence skutečných majitelů

Evidence údajů o skutečných majitelích (“ESM”) se v českém právním řádu prvně objevila v roce 2018, a to v souvislosti s tzv. IV. AML směrnicí. Ta zavedla povinnost každé právnické osoby zapsané ve veřejném rejstříku zapsat také svého skutečného majitele. Za porušení této povinnosti nebyla stanovena žádná zvláštní peněžitá či nepeněžitá sankce a údaj o tom, kde je skutečným majitelem zůstával neveřejný.

Již bezprostředně po přijetí IV. AML směrnice ale bylo na evropské úrovni jasné, že tato úprava není považována za dostatečnou. Tento stav vyústil ve schválení tzv. V. AML směrnice, která mj. ve vztahu k národním evidencím skutečných majitelů přinesla množství změn. Mezi ty nejvýznamnější patří povinnost členských států zajistit transparentnost ESM – údaje o skutečných majitelích zapsané v národních ESM jsou veřejně přístupné, a také povinnost zakotvit citelné sankce aplikovatelné při porušení povinnosti zapsat skutečného majitele.

V České republice se směrnice projevila zejména v přijetí zbrusu nového zákona č. 37/2021 Sb. o evidenci skutečných majitelů, jenž nabyl účinnosti 1. června 2021 („ZESM“).

ESM je informační systém veřejné správy, který slouží k zápisu zákonem vymezených údajů o fyzických osobách, které jsou tzv. skutečnými majiteli právnických osob zapsaných do jednoho z veřejných rejstříků, například obchodního rejstříku, a svěřenských fondů zapsaných do evidence svěřenských fondů.

ESM je právní úpravou pojata předně jako možný pomocný nástroj při identifikaci klienta ze strany povinných osob dle AML zákona, tedy jako databáze údajů sloužící ke specificky vymezenému účelu.

1. Zahraniční klienti: Jak se přistupuje k ESM u zahraničních klientů?

2. Nesrovnalosti v ESM: Jak postupovat při zjištění nesouladu údajů v ESM při existujícím obchodním vztahu?

3. Prodleva v automatickém průpisu: Setkal jste se ve své praxi s prodlevou automatického průpisu?

4. AML prohlášení: Jaký máte názor na používání čestného prohlášení v rovině AML?

Příspěvek pokračuje na stránkách Fintree.cz.

Kompletní verze Právního okénka, které připravujeme ve spolupráci s magazínem Fintree.cz, je k dispozici zde.

Naše zaměření
Platební služby
Platební instituce
Instituce elektronických peněz (EMI)
Crowdfunding
MiCA licence
AML/CFT
Firemní právo
Bankovnictví a finance
IP/IT právo a digitální podnikání
Digitální aktiva a krypto
Startupy a M&A
Finační služby
Fúze a akvizice
Kapitálové trhy a cenné papíry
Licence ČNB
Fintech
Investiční fondy a správa majetku

Klíčové kontakty

Jan Šovar advokát

Jan Šovar

partner

Ondřej Mikula partner

Ondřej Mikula

partner

Související příspěvky

Děkujeme Hospodářským novinám za pozvání ke kulatému stolu věnovanému ELTIFům a budoucnosti private equity investic v Česku.
Finreg Partners je partnerem konference a těší nás, že budeme u debat o směrování českého fintech sektoru.
Jiří Krejča, který se v naší advokátní kanceláři věnuje oblasti kapitálového trhu, spotřebitelským úvěrům a emisím cenných papírů, nedávno vystoupil na odborném semináři CCD II: Změny v úvěrech a jejich dopady, pořádaném Českou bankovní asociací.

Připojte se k našim čtenářům a zůstaňte informováni o důležitých právních otázkách s blogem právní kanceláře Finreg.